Czym kierować się przy wyborze lamp UV do wody?

W wodzie z własnego ujęcia mogą znajdować się mikroorganizmy, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie osób korzystających z takiej wody. Bardzo ważne jest z tego powodu zadbanie o właściwy stan wody. Do zabrudzenia wody może dochodzić, choćby w momencie renowacji instalacji. Warto z tego powodu już na etapie planowania instalacji zastanowić się, jak można zadbać lepszych stan wody. Niezbędne jest wybranie odpowiednich metod dezynfekcji. Właściwie realizowana dezynfekcja wody pozwala zapewnić optymalny stan wody.

  1. Jakie metody dezynfekcji wody można stosować?
  2. Jak działają lampy UV do dezynfekcji wody?
  3. Jakie zalety mają lampy bakteriobójcze?

Jakie metody dezynfekcji wody można stosować?

Zanim wybierze się to, jak ma być realizowana uzdatnianie wody, warto rozważyć różne metody dezynfekcji. W ten sposób można zdecydować się na takie metody, które w stanie prawidłowo dezynfekować wodę w konkretnych warunkach.

Do wybieranych metod uzdatniania można zaliczyć:

  • chlorowanie,
  • zastosowanie promieniowania UV.

Chlorowanie może być prostszą metodą dezynfekcji wody pitnej, ale nie zawsze się sprawdzi. Natomiast promieniowanie UV, które wykorzystuje lampy uv do wody, jest w stanie bardzo skutecznie eliminować bakterie, grzyby.

Jak działają lampy UV do dezynfekcji wody?

Zastosowanie lampy UV do dezynfekcji wody pozwala na dezynfekowanie wody na bieżąco. Montowane na rozwidleniu instalacji na konkretne pomieszczenia lampy UV do dezynfekcji wody dezynfekują wodę podczas przepływu jej przez urządzenie. Wpływając na przepływ wody lampy UV do dezynfekcji wody, są w stanie zapewnić dużą skuteczność w redukowaniu bakterii. Wynosi ona nawet 99%. Dodatkowo lampy UV do dezynfekcji wody są wygodne w montażu. Po zamontowaniu, gdy lampy uv dowody zostaną włączone, zaczynają uzdatniać wodę po rozgrzaniu się. Dla uzyskania odpowiedniego efektu lampy bakteriobójcze wykorzystują promiennik ze szkła kwarcowego. Gdy wybiera się konkretne wersje lampy uv do wody, warto wiedzieć, że najbardziej skuteczne jest promowanie o długości 254 nm.

Jakie zalety mają lampy bakteriobójcze?

Działanie do wody lampy uv opiera się na tym, że mikroorganizmy nie są odporne na działanie promieniowanie ultrafioletowe. Takie promieniowanie uv wyniszcza DNA mikroorganizmów.

Obejmuje to:

  • bakterie,
  • wirusy,
  • patogenne pierwotniaki.

W ten sposób uzyskiwana jest skuteczna dezynfekcja wody. Jednocześnie lampa uv to również wygodne w użytkowaniu urządzenie. Po pierwsze sterylizator uv nie potrzebuje stosowania dodatkowych środków chemicznych. W ten sposób lampa bakteriobójcza nie wymaga podawania żadnych dawek silnych środków chemicznych. Równocześnie uzyskać można odpowiednie właściwości zapachu wody. Podobnie smak wody nie ulega pod wpływem lamp zmianie.