Fakty na temat jezior

Jezioro to zbiornik wodny, który jest otoczony lądem. Na świecie istnieją miliony jezior. Znajdują się one na każdym kontynencie i w każdym środowisku – w górach i na pustyniach, na równinach i w pobliżu wybrzeży morskich. Jeziora różnią się znacznie pod względem wielkości. Niektóre mierzą zaledwie kilka metrów kwadratowych i są często określane jako stawy, podczas gdy inne są tak duże, że nazywa się je nawet morzami. Większość jezior na Ziemi to wody słodkie, a większość z nich znajduje się na półkuli północnej, na wyższych szerokościach geograficznych.

Rosyjskie Ministerstwo Zasobów Naturalnych podaje oficjalną liczbę 2 747 997 jezior w Rosji. 98% z tych jezior, według ministerstwa, ma mniej niż 1 kilometr kwadratowy i mniej niż 1,5 metra głębokości.

Kanada ma szacunkowo 31 752 jezior większych niż 3 kilometry kwadratowych i nieznaną całkowitą liczbę jezior, ale szacuje się, że jest ich co najmniej 2 miliony.

Finlandia posiada 187 888 oficjalnie udokumentowanych jezior, z których każde ma powierzchnię ponad 500 metrów kwadratowych. Około 56 000 z tych jezior ma powierzchnię ponad 10 000 metrów kwadratowych. Finlandia ma jedną z największych gęstości jezior na swoim obszarze i jest często nazywana krainą tysiąca jezior.

W Polsce, choć nie znajdują się tutaj największe jeziora świata, nasz kraj również może poszczycić się pięknymi jeziorami.

Morze Kaspijskie jest największym pod względem powierzchni zamkniętym śródlądowym zbiornikiem wodnym na Ziemi, różnie klasyfikowanym jako największe jezioro świata. Rozciąga się na długości 1030 kilometrów z północy na południe, choć jego średnia szerokość wynosi tylko 320 kilometrów. Morze ma powierzchnię 371,000 kilometrów kwadratowych.

Jezioro Superior jest największym z Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Jest ono powszechnie uważane za największe jezioro słodkowodne w Ameryce pod względem powierzchni. Powierzchnia jeziora Superior wynosi 82 170 kilometrów kwadratowych. Stanowi to 10% wszystkich słodkich wód powierzchniowych na Ziemi.

Jezioro Bajkał położone w południowej Syberii jest największym pod względem objętości słodkim jeziorem na świecie, zawierającym 22-23% słodkiej wody powierzchniowej na świecie. Z 23 615,39 kilometrami sześciennymi słodkiej wody, zawiera więcej wody niż wszystkie Wielkie Jeziora Ameryki Północnej razem wzięte. Jezioro Bajkał jest również najgłębszym jeziorem na świecie. W najgłębszym miejscu ma 1 642 metry. Jest uważane za jedno z najczystszych jezior na świecie i jest uważane za najstarsze jezioro na świecie – 25 milionów lat.