Czy picie wody z wapniem jest zdrowe?

Wapń, jak wiele innych minerałów, jest nie tylko korzystny dla naszego organizmu, ale także bardzo potrzebny dla zdrowia naszych kości i stawów. Jednak proces przyswajania jest zupełnie inny, gdy go spożywamy, niż gdy go pijemy. Chcesz wiedzieć, co się dzieje, gdy pijesz wodę z wapniem i czy może być ona szkodliwa dla Twojego organizmu? Czytaj dalej!

Wapń w naturalnych wodach mineralnych

Picie zalecanych ilości naturalnej wody mineralnej może pokryć nasze zapotrzebowanie żywieniowe na wapń i magnez. Jest to prawdziwa korzyść dla tych, którzy nie spożywają produktów mlecznych lub którzy mogą nawet nie tolerować laktozy. Woda butelkowana o tych cechach zachowuje te same właściwości co u źródła i powinna być brana pod uwagę jako podstawowy składnik zdrowej diety.

Naturalne wody mineralne o bardzo niskiej mineralizacji nie dostarczają kalorii i oferują bardzo istotny wkład prozdrowotnych minerałów. Ponadto służą jako nośnik do wydalania substancji odpadowych, wspomagają trawienie czy utrzymują optymalną pracę nerek.

Czy picie wody z wapniem wystarczy, aby go przyswoić?

Sedno sprawy tkwi w przyswajaniu wapnia. Nasz organizm sam nie ma możliwości przyswojenia dziennych ilości potrzebnego mu wapnia, ponieważ wapń jest minerałem trudno utrwalanym.

Do tego potrzebujemy witamin A, K i D oraz odpowiednich ilości magnezu i fosforu. Jeśli nie weźmiemy tego pod uwagę i będziemy polegać na fałszywym micie, że wystarczy pić wodę z wapniem, zaniedbamy zdrowie naszych kości i stawów.

Włączając do diety pokarmy takie jak tłuste ryby dla witaminy D, orzechy włoskie, grzyby lub mięso takie jak kurczak dla fosforu, marchew dla witaminy A lub przyprawy takie jak curry, papryka lub aromatyczne zioła dla zwiększenia podaży witaminy K, wtedy odpowiednio zadbamy o nasze kości. Picie zdrowej wody oraz stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety gwarantuje dobre zdrowie kości. Która woda oferuję taki właściwości? Poznaj zdrowotne wody z Nałęczowa!

Rola wapnia w kościach

Wapń odgrywa podstawową rolę w zdrowiu naszych zębów i kości, ale jest również bardzo potrzebny do niektórych funkcji biologicznych. Serce, nasze komórki, synteza różnych hormonów i impulsów nerwowych – wszystko to potrzebuje wapnia do prawidłowego funkcjonowania.

Widzieliśmy już, że picie dużych ilości wody zawierającej wapń może powodować komplikacje i że najlepszym rozwiązaniem jest woda o bardzo niskiej mineralizacji oraz pokarmy ułatwiające jej wchłanianie, ale to może nie wystarczyć.  Dorośli potrzebują co najmniej 1000 miligramów wapnia dziennie, ale należy pamiętać, że niektóre kombinacje mogą utrudniać i hamować jego przyswajanie.