Woda na naszej planecie ma kluczowe znaczenie dla życia wszystkich zamieszkujących ją organizmów. Tak więc obecność mórz, oceanów i wód kontynentalnych sprzyjała ewolucji wszystkich istot na Ziemi, warunkując ich sposób życia, siedliska, a nawet dietę. Ale od kiedy na naszej planecie jest woda? Czy oceany na Ziemi zawsze istniały w takiej formie, w jakiej znamy je dzisiaj?
Pochodzenie wody na planecie Ziemia
Planeta Ziemia ma długą historię i w ciągu swojej historii jako planeta nadająca się do zamieszkania przechodziła różne zmiany środowiskowe. Ale zanim pojawiła się choćby najmniejsza nuta życia i wody, Ziemia była niczym więcej niż masą zlepionych skał.
Tak więc, zgodnie z najbardziej akceptowaną dziś teorią, możemy powiedzieć, że pochodzenie wody zaczyna się około czterech miliardów lat temu, kiedy to skalny zlepek, który uformował naszą planetę, zaczął się wewnątrz nagrzewać, a dzięki wysokiej temperaturze zaczęły się tworzyć drobne reakcje między atomami tlenu i wodoru (które są składnikami wody). Cząsteczki powstałe w wyniku tych reakcji były bardzo stopniowo wydalane na powierzchnię w postaci pary w ciągu milionów lat, tworząc nową atmosferę. Następnie temperatura na Ziemi zaczęła się obniżać, dzięki czemu uwolnione przez ostatnie miliony lat związki gazowe zaczęły się wytrącać do stanu ciekłego, tworząc znaną nam dziś wodę.
Istnieje jednak inna teoria, która, choć początkowo krytykowana, w ostatnich badaniach zaczyna być popierana. Teoria ta przypisuje pochodzenie wody poza planetą Ziemia, tzn. popiera pogląd, że liczne meteoryty, zwane chondrytami węglowymi, które uderzały w naszą planetę, miały w swoim wnętrzu wodę w stanie stałym, czyli lód.
Choć istnieją rozbieżności co do pochodzenia wody na Ziemi, szacuje się, że miało to miejsce około trzech tysięcy dziewięciuset milionów lat temu i to właśnie dzięki temu pierwiastkowi oraz wcześniejszym i następującym po nich zmianom atmosferycznym na naszej planecie stopniowo zaczęło powstawać życie. Gdyby nie obecność wody, Ziemia nadal byłaby skalistą planetą, jak Wenus, Mars i Merkury.
Ewolucja oceanów na planecie Ziemia
Z tego powodu możemy uznać, że mniej więcej w połowie Ery Archaicznej zaczęły się tworzyć pierwsze oceany, które dzięki formacjom skorupy kontynentalnej otaczały pierwsze powstałe na Ziemi superkontynenty, takie jak Vaalbara, Ur czy Kenorland. Przez cały eon proterozoiczny, podczas którego występowały wielkie epoki lodowcowe, wielki pojedynczy kontynent zaczął się coraz bardziej fragmentować, stając się znanym jako Kolumbia, a później Rodinia. Następnie uformowało się m.in Morze Bałtyckie, o którym dowiesz się wszystkiego w https://sarbinowo24.pl