Jak ponownie wykorzystać wodę – przykłady i zwyczaje

Biorąc pod uwagę nadzwyczajne warunki klimatyczne, których obecnie doświadczamy, wszelkie środki pozwalające nam dostosować się i złagodzić negatywne skutki zmian środowiskowych, które nas dotykają umożliwią nam zachowanie i ochronę różnych zasobów naturalnych, zarówno w teraźniejszości, jak i z myślą o niepewnej przyszłości; wśród tych środków ponowne wykorzystanie wody wydaje się kluczowym i niezbędnym narzędziem, zarówno ze względu na ochronę środowiska, jak i na nasze finanse i oszczędność kosztów wody. Ten naturalny zasób, tak cenny dla każdego mieszkańca naszej planety, pilnie wymaga optymalnego zarządzania, które pozwoli nam zaspokoić nasze potrzeby, a jednocześnie potrzeby różnych organizmów w przyrodzie, których przetrwanie jest od niego uzależnione.

Jak ponownie wykorzystać wodę – przykłady i zwyczaje

Ponowne wykorzystanie wody to praktyka obejmująca różne i liczne metody, które pozwalają nam wykorzystać wodę, której używaliśmy do gotowania, mycia itp. do nowych celów. Nowe zastosowanie tej wody będzie bardzo korzystne, zarówno dla naszej kieszeni (oszczędzając nam zużywania większej ilości wody i płacenia za te dodatkowe litry), jak i dla środowiska, ponieważ wiemy, że brak wody spowodowany suszami i nagłymi zmianami pogody dotyka coraz więcej obszarów naszej planety. Aby wyjaśnić jak ponownie wykorzystywać wodę, poniżej podajemy kilka przykładów i wskazówek, które pomogą nam nauczyć się i/lub poprawić nasze nawyki związane z ponownym wykorzystaniem wody:

Woda z gotowania: przygotowywanie różnych potraw i gulaszy (takich jak makaron, namoczone nasiona roślin strączkowych i gotowane warzywa), a także zwykłe mycie i płukanie owoców i warzyw, pozwala nam na nowe wykorzystanie wody, która pozostaje i którą zazwyczaj wylewamy do zlewu.. Dlatego bardzo korzystne będzie wykorzystanie tego nadmiaru wody do rosołu, sosów i ryżu.

Woda pod prysznicem: czy wiesz, ile wody zużywasz pod prysznicem? Podczas kąpieli pod prysznicem zużywamy od 30 do 40 litrów wody na osobę dziennie. Możemy sobie wyobrazić, jak wygórowana jest ta liczba i jak bardzo potrzebne są próby wykorzystania i ponownego użycia tej wody. Aby to zrobić, różne metody, takie jak umieszczanie plastikowych toreb, butelek lub innych pojemników, pozwalają nam przechowywać wodę podczas brania prysznica i używać jej później na przykład do spłuczki.

Ścieki z pralki: czy wiesz, że na każdy kilogram ubrań, które pierzemy w pralce, zużywamy około 9 litrów wody? To urządzenie, które sprawia, że pranie naszych ubrań jest szybsze i łatwiejsze, jest jednym z głównych konsumentów wody w gospodarstwie domowym. Dlatego bardziej niż korzystne jest zainstalowanie mechanizmu, który pozwala nam uzyskać, poprzez rurę połączoną z samym urządzeniem, nadmiar wody po praniu i przechowywać ją w bębnie. Później możemy go używać do mycia samochodów i motocykli, a także do szorowania podłóg i tarasów.